الف : قبل از نصب

شرایط اقلیمی مانند میزان دما و رطوبت محیط و سطحی که فرایند نصب روی آن انجام می­شود، بایستی در همان ابتدا بررسی گردد. این کار باعث می شود که دما و رطوبت نسبی قبل، حین و بعد از نصب درست و دقیق باشد. مقدار دمای متوسط محیطی که فرایند نصب در آنجا انجام می­شود، باید حداقل 18 درجه باشد. همچنین دمای سطح نیز باید بالاتر از 15 درجه سانتیگراد باشد. میزان رطوبت نسبی هوا نیز باید حداکثر در حدود 76 درصد باشد.

بررسی سطحی که نصب روی آن انجام می­شود

 سطوح موردنظر در فرایند نصب پارکت لمینت مستر بایستی دارای تمام شرایط فنی زیر باشند.

شرایط سطح زیر پارکت

 • زیرلایه باید کاملاً خشک باشد
 • سطوح زیر لایه باید بررسی گردد و مقدار پستی و بلندی سطح نباید بیش از 4 میلی متر در هر متر باشد.
 • استحکام و ظرفیت تحمل سطح باید آزمایش گردد.
 • سفتی سطح باید بررسی گردد
 • زیرلایه باید عاری از گرد و غبار بوده و کاملا تمیز باشد.

اگر سطح مورد نظر سیمانی باشد، درصورتیکه شرایط لایه قبلی روی سطح از قبیل PVC، رابر یا چوب برای نصب مناسب است، شرایطی که در بالا ذکر گردید باید قبل از نصب برای این سطح نیز بررسی و اعمال گردد.

پارکت لمینت ایشیک فلور ممکن است برای سطوحی استفاده شود که دارای سیستم گرمایش از کف باشد. در چنین مواردی باید با متخصصین مجرب در این زمینه مشورت گردد. علاوه براین، در مورد سیستم­های گرمایش از کف نیز می­توان از این نوع پارکت استفاده کرد. لازم به ذکر است دمای سطحی که نصب روی آن انجام می­شود نباید از 28 درجه سانتیگراد بیشتر رود. در مواردی که ممکن است دما بالای 28 درجه باشد، دمای بالا باید با استفاده از سطوح قابل تنظیم حرارتی تنظیم گردد. سیستم­های رایج گرمایش الکتریکی از کف دارای سطوح و پلیت­های استاندارد می باشد که موجب افزایش دمای سطح به بیش از 28 درجه سانتی گراد می گردد. لذا استفاده از این نوع پارکت در چنین مواردی مجاز نیست.

سطوحی که برای استفاده از این نوع پارکت مناسب نمی­باشد:

 • سطوح دارای منسوجات (فرش، قالی و غیره)
 • مکانهای مرطوب مثل توالت، حمام و سونا

قوانین اساسی در نصب کفپوش

 • لایه­های پلی اتیلن با ضخامت 2/0 میلیمتر باید در تمام سطح مورد استفاده قرار گیرد. این لایه­ها باید دارای تفاوت طولی بیست سانتیمتری در لبه­ها باشند تا فرایند جدایش رطوبت سطح و پارکت بخوبی انجام گیرد.
 • قبل از نصب پارکت، یک فوم زیرین باید برای پوشش تمام سطح به صورت موازی با طول لبه­های پارکت استفاده گردد. این کار باعث می شود صوت و گرما بطور کامل از محیط حذف گردد. در صورت استفاده از پوشش های ملحفه مانند، لبه­ها باید با همدیگر چفت و همپوشانی گردند تا ناحیه بدون پوشش وجود نداشته باشد.
 • هنگامی که لمینت پارکت مورد استفاده روی سطح کاملا پهن شده باشد، هیچ گونه میخ­کاری و فرایند بست زدن پارکت نیاز نیست.
 • کوتاهی دو لبه نباید کمتر از 300 میلیمتر باشد.
 • آن بخش از محیطی که پارکت در آن نصب نشده است، نباید بیشتر از 15 میلیمتر فاصله مابین هر پارکت و قسمت های تثبیت شده باشد.
 • پنل­های این پارکت نباید از قسمت طول بیشتر از 10 متر و از قسمت عرض 8 متر مورد استفاده قرار گیرند. نمایه­های انتقالی و بستها باید در مکانهایی استفاده شوند که پارکت­های بزرگتر از این ابعاد مورد استفاده قرار نگرفته باشند.
 • پنل­های معیوب بایستی قبلا شناسایی و جدا شده باشند.

ب : نصب

1) لطفا پنل­های پارکت در شرایط خوب نوری بررسی گردد تا ایرادات آنها به صورت واضح دیده شوند و پنل­های معیوب مورد استفاده قرار نگیرد.

اولین ردیف را از سمت چپ اتاق برای نصب انتخاب کنید. به طوریکه دو لبه منحنی را به سمت دیوار قرار دهید. در برخی مکانها فواصلی تنظیم کنید تا کفپوش در نواحی مورد نظر قبل از نصب دارای شفافیت باشد. ناحیه خمیده را نگهدارید و با نواحی الحاقی تثبیت کنید. سپس تمامی تکه­ها را بصورت جفت جفت قرار دهید و به همدیگر وصل کنید.

2) طولهای مورد نظر را روی هر تکه از ردیف اول علامت­گذاری کرده و برش دهید. اگر طول قسمت های باقی مانده در هر ردیف بعد از برش کمتر از 200 میلیمتر بود، نصب را از ردیف دوم با همان تکه آغاز کنید. به عبارت دیگر کفپوش کردن سطوح در هر ردیف با تکه باقی مانده از ردیف قبل آغاز می­شود. همان روش آغازین که در ابتدا گفته شد برای دیگر ردیف ها نیز به کار بگیرید.

توجه! بست های لبه­ها باید با کمترین انتقال نسبت به 200 میلیمتر اِعمال گردد. برای محصولات دارای لبه­های منحنی شده در کارخانه و یا الگوهای بخصوص، مراقب باشید که از یک حالت متحدالشکل در لبه­ها براساس همان الگوی منحنی استفاده کنید.

3) بعد از اینکه ردیف اول نصب شد، ردیف دوم را با تکه باقی مانده ردیف اول یا تکه­ای که دارای انحنای هماهنگ با دیوار است، شروع کنید. انحنای این تکه را با پایین­ترین لبه اولین تکه تنظیم کنید و دیگر پنل­ها را از سمت باریک، همانطور که در بالا بیان شد تا آخرین ردیف چفت کنید. بنابراین وقتی تمام قسمت های باریک این پنل­های با همدیگر تنظیم و تثبیت گردید، اکنون به آرامی اولین تکه پنل نصب شده را بلند کرده و آن را به ردیف اول بصورت طولی متصل کنید. زمانی که تمام ردیف با ردیف قبلی از لحاظ طولی متصل شد، این فرایند را تکرار کنید. در هرحال، مطمئن شوید که هیچ گونه حرکتی میان پنل­ها از سمت باریک اتفاق نمی­افتد.

4) اکنون شما می­توانید فرایند پوشش دهی کف را تکه به تکه یا ردیف به ردیف آغاز کنید.

5) برای نشانه­گذاری تکه ردیف آخر، آخرین تکه را به آخرین ردیف چفت کنید. بخش قرنیز دیوار نیز می­تواند برای پوشاندن اجزاء لبه­ها در مسافت های از پیش تعیین شده مورد استفاده قرار گیرد.

فرایند پوشش­دهی کف در محیط­های تجاری دردسته­های 31 تا 33 قرار می­گیرد.

در مکانهای تجاری نیز عامل رطوبت باید در نظر گرفته شود. بنابراین استفاده از یک چسب عایق میان سیستم و سطح توصیه می­شود. در هنگام الحاق تکه­ها به همدیگر، اطمینان از اتصال لبه­های باریک و طویل لازم و ضروری است . برای این کار می­توان از یک چسب ضد نشت در قسمت های بالایی استفاده کرد. این چسب باید به نحوی باشد که به راحتی و به سرعت از سطح پاک شود و به سرعت روی سطح خشک گردد.

توجه! مطمئن شوید هیچ اتصالی بین تکه­های پوشش دهنده در زیر چسب عایق باقی نمانده باشد.

چهارچوب درب ها

اگر در محیط چهارچوب درب چوبی وجود دارد، توصیه می­شود که ارتفاع چهارچوب درب با پارکت و با ارتفاع سطح علاوه ضخامت پارکت پوشش و تزئین شود. پارکت را در بخش پایین درب نصب کنید و لبه آن را در انتها آزاد بگذارید. اگر پوشش­دهی شما در چهارچوب چنین دربهایی تمام شد، یک مکانیسم قفل بندی در پایین لایه آخرین تکه بایستی انجام شود. بطوریکه آخرین تکه باید بریده و حذف گردد. این نقطه اتصال باید با چسب PVC پوشش داده شود. بست‌های کنار درب‌های فلزی نیازی به تزئین با پارکت ندارد و فقط باید با یک ماده کشسان یا یک پروفیل به پارکت سطح وصل گردد.

 • لوله­ها را اندازه­گیری کنید و آنها را در قسمت پوشش­دهی علامت­گذاری نمایید (نقاط اتصال جنبی را در نظر بگیرید).
 • حفره ها را با سوراح کن باز کنید تا قطر آنها از قطر لوله فراتر نرود.
 • تکه پوشاننده را با زاویه 45 درجه در کنار حفرات برش دهید.
 • قسمتهای بریده شده و حذف شده را منطبق کرده و چسب بزنید

پ : بعد از نصب

 • بخش پلاستیکی پوشش ها باید زیر پایه مبلمان ثابت و متحرک تثبیت گردد.
 • در هنگام انتقال هرگونه مبلمان سنگین، آن ها را بلند کرده و حمل کنید و روی زمین نکشید
 • در صورت قرار دادن مبلمان چرخ­دار مثل مبل راحتی یا صندلی رو سطوح پارکت شده، چرخ ها باید نرم باشند.
 • برای پاک کردن سطح پارکت ابتدا آن را مرطوب کرده و با یک دستمال میکروفیبریل تمیز نمایید
 • از وسایل و پاک کننده های تیز و خراش دهنده برای پاک کردن سطح استفاده نکنید
 • پارکت را بصورت ایستاده نگه ندارید.